Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prezerwatywach

Prezerwatywa to jeden z najbardziej znanych, najbezpieczniejszych oraz najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Ten środek antykoncepcyjny wyróżnia także szeroka dostępność. Prezerwatywę bez żadnego problemu można kupić bez recepty w sklepie spożywczym czy aptece. W niniejszym artykule przedstawiamy szereg najistotniejszych informacji na temat prezerwatyw.

Prezerwatywa – informacje podstawowe o mechanicznej metodzie antykoncepcji

Prezerwatywa to środek antykoncepcji mechanicznej, który nie tylko chroni przed zapłodnieniem. Jego niewątpliwym atutem jest również ochrona przed rozmaitymi schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Seks w prezerwatywie powinien być priorytetem zwłaszcza dla tych mężczyzn, którzy współżyją w sposób nieregularny oraz z różnymi partnerkami. Poprzez drogę płciową można zarazić się bardzo wieloma groźnymi schorzeniami. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się AIDS, rzęsistkowica, chlamydioza, opryszczka, kiła oraz żółtaczka typu B i C. Uwaga: wszystkimi tymi chorobami można zarazić się także w wyniku uprawiania seksu analnego i oralnego. Każdy rodzaj seksu najlepiej jest zatem uprawiać z zabezpieczeniem.

Jaki rozmiar powinna mieć prezerwatywa?

W chwili obecnej w polskich sklepach zazwyczaj sprzedawane są prezerwatywy w rozmiarze standardowym. W większości przypadków powinny one być w zupełności wystarczające. Przylegają one do członka we właściwy sposób. Uwaga: prezerwatywa nie może się zsuwać, dlatego mężczyzna, który ją zakłada, może czuć niewielki ucisk. Klasyczna prezerwatywa w standardowym rozmiarze uwzględnia średnią długość członka wynoszącą około 14 centymetrów w trakcie wzwodu. Rozmiar standardowej prezerwatywy wynosi 180 milimetrów długości oraz 53 milimetry obwodu. Jak znaleźć większe prezerwatywy? Są one podpisane na opakowaniu zwrotem “XL” lub “XXL”.

Rodzaje prezerwatyw

W tej chwili rodzajów prezerwatyw jest naprawdę mnóstwo. Największą popularnością od lat cieszą się prezerwatywy lateksowe. Ich minusem jest jednak fakt, iż mogą powodować wystąpienie uczulenia. Dodatkowo, lateks jest materiałem, który powoduje, że doznania odczuwane przez mężczyznę w trakcie seksu mogą być zdecydowanie mniejsze. Jest to spowodowane grubością tego materiału, która jest dosyć duża. Kolejny rodzaj prezerwatyw to prezerwatywy nielateksowe. Produkuje się je z polizoprenu bądź syntetycznej żywicy. Powoduje to, że nałożona prezerwatywa na członku jest w zasadzie niewyczuwalna. Coraz większą popularnością cieszą się także prezerwatywy nawilżane. Zawierają one lubryktant zarówno w środku jak i na zewnątrz, dzięki czemu zarówno mężczyzna jak i jego partnerka odczuwają znacznie większą przyjemność z miłosnych igraszek.

O czym należy pamiętać wybierając prezerwatywy?

W chwili obecnej wybór prezerwatyw jest naprawdę mocno zróżnicowany. Decydując się na zakup tego środka antykoncepcji mechanicznej trzeba pamiętać o tym, że podstawowe zadanie prezerwatywy polega właśnie na ochronie przed zajściem w ciążę oraz zachorowaniem na jedno ze schorzeń przenoszonych drogą płciową. 

Jaka jest skuteczność prezerwatyw męskich? Bardzo wysoka. W przypadku prezerwatyw od większości producentów skuteczność wynosi aż 98 procent. Uwaga: aby prezerwatywa dawała tyle skuteczności, nie wolno zapomnieć o tym, że należy ją nosić w sposób prawidłowy. Nie zastosowanie się do zaleceń wskazanych na opakowaniu może spowodować, że skuteczność prezerwatywy będzie nawet kilkukrotnie niższa. W przypadku nie dostosowania się do zaleceń skuteczność wynosi około 80 procent.

 

Leave a Reply