Czym jest aseksualizm?

Seks jest dla wielu z nas niezbędnym elementem życia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pokazać swoje uczucia co do drugiej osoby, wzmocnić związek, a także rozładować codzienny stres. Daje nam również o wiele więcej, gdyż wpływa bardzo pozytywnie na ogólny stan organizmu. Większość mężczyzn oraz kobiet nie wyobraża sobie bez niego życia i trudno im uwierzyć, że istnieją pewne osoby, które z niego całkowicie zrezygnowały. Czym jest aseksualizm, jak się objawia i jakie są jego przyczyny?

Czym jest aseksualizm?

Większość z nas zna pewnie pojęcie aseksualizmu, jednak czy on dokładnie jest? Niektórzy lekarze twierdzą, że aseksualizm może stać się czwartą orientacją seksualną. Jest to tak naprawdę całkowity brak pociągu seksualnego do żadnej z płci. Coraz więcej osób przyznaje się, że nie interesuje je bliski kontakt z mężczyzną czy to z kobietą. Co ważne, aseksualizm może pojawić się u każdej osoby, niezależnie od jej płci.

Osoba aseksualna a seks

Aseksualna osoba nie odczuwa pociągu seksualnego, pomimo tego czasem zdarza się, że uprawia ona seks. Duża część takich osób ma za sobą swój pierwszy raz czy uprawiała seks wiele razy. Jednak przez te właśnie doświadczenia doszli oni do wniosku, że stosunki płciowe nie podniecają ich, nie są dla nich ważne, a ponadto w trakcie ich odbywania nie odczuwali żadnej przyjemności. Istnieją również osoby aseksualne, które nawet nie chcą spróbować odbyć stosunku płciowego. Co ważne, aseksualizmu nie powinno się mylić ani łączyć z celibatem, orientacją ego-dystoniczną czy awersją seksualną. To zupełnie odmienne terminy.

Jakie są przyczyny aseksualizmu?

Częstym powodem wystąpienia całkowitego braku pociągu seksualnego są trudne, a niekiedy traumatyczne przeżycia seksualne. Do innych przyczyn zalicza się:

  • Purytańskie wychowanie seksualne
  • Przemoc na tle seksualnym
  • Osobiste decyzje
  • Doświadczenie życiowe i własne przemyślenia

Nie każda osoba od razu stwierdza to, że jest aseksualna. Zazwyczaj dochodzi się do tego wraz z biegiem lat, kiedy u człowieka rozwija się świadomość płciowa i zauważa on, że nie odczuwa żadnego popędu do nikogo. Czasem dzieje się tak, że po przejściu ciężkich sytuacji, dana osoba decyduje się na rezygnację z seksu.

Aseksualizm- cechy charakterystyczne

Warto podkreślić, że nie jest to żadne schorzenie. Jest to jedynie ich własny wybór, poparty doświadczeniem i wiedzą na temat swojej seksualności. Nie można więc wymienić objawów aseksualizmu, a jedynie cechy charakterystyczne osoby aseksualnej. Należy do nich:

  • brak jakiegokolwiek podniecenia
  • brak pociągu płciowego
  • brak pożądania
  • nie interesowanie się seksem
  • nieokazywanie czułości, brak zainteresowania nagością czy całowaniem

Wiele zależy od konkretnej osoby, gdyż w niektórych para osoba aseksualna decyduje się na uprawianie seksu, aby zadowolić swojego partnera. Niektóre osoby tolerują nagość czy całowanie, inne całkowicie rezygnują również z tych rzeczy.

Jakie są rodzaje aseksualizmu?

Istnieje parę rodzajów aseksualizmu, wynikają one z różnic pomiędzy relacjami partnerów. Można wymienić: demiseksualizm, semiseksualizm, antydemiseksualizm, romantyczność, aromantyczność, aseksualny fetyszyzm. W niektórych relacjach łączy się sferę emocjonalną i seksualną, w niektórych ważna jest jedynie sfera emocjonalna.

Czy można leczyć aseksualizm?

Nie jest on żadną chorobą, a więc nie można go leczyć. Jest to świadoma decyzja osoby, która nie odczuwa potrzeby bliskości. Jeśli jednak jest ona spowodowana przemocą na tle seksualnym wówczas poleca się udać po pomoc do specjalisty.

Leave a Reply